Pokud máte v plánu založit si vlastní e-shop, je zde spousta věcí, nad kterými se musíte zamyslet. Mezi ty nejdůležitější patří právní forma a to, jak vlastně budete podnikat. Při zakládání e-shopu máte na výběr z více možností, my si tu ty nejzákladnější představíme.
Podnikání na živnostenský list je v zásadě tou nejrychlejší, nejlevnější a nejjednodušší formou. Tato možnost podnikání je výhodná zejména proto, že nevíte, jak vám provoz e-shopu půjde. Navíc nemusíte bezhlavě investovat tolik peněz jako např. do společnosti s ručením omezeným.
Založení společnosti s ručením omezeným (zkráceně SRO) je časově náročnější (zhruba měsíc), stejně tak i finančně. V současnosti musíte složit vklad 200 000 Kč, který v případě založení živnosti není třeba. Nicméně začátkem roku 2014 přijdou podstatné změny, co se týče založení a provozu SRO.
Jako fyzická osoba podnikající na základě ŽL máte mnohem jednodušší účetnictví – můžete vést daňovou evidenci, můžete uplatňovat paušální výdaje, ale také můžete být dobrovolně účetní jednotkou.
Jako společnost s ručením omezeným (tzv. právnická osoba) máte povinnost vést účetnictví a být účetní jednotkou. Tuto povinnost mají všichni, kteří jsou zapsáni v obchodním rejstříku, což je i případ SRO.
Pro začátek je tedy opravdu nejvhodnější z hlediska času a peněz živnostenský list. Pokud vám podnikání půjde od ruky, vždy můžete převést e-shop na s.r.o. Variantou může být i akciová společnost či jiná forma právnické osoby, ale pro e-shop to je zbytečně drahé a komplikované. A co vy? Jakou formu preferujete?